72-yil-sergi-afisBeklenen sergi açıldı… Serginin açılış konuşmasını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesinin rektör yardımcısı Prof. Dr. Zeki ALPAN yaptı.

Genç grafikerler; bir zamanlar ne ustalar varmış dediler. Bazı TGDD üyeleri de sergiyi görmeye geldiler. TGDD başkanı Faruk Çağla, TGDD Başkan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Nuri Sezer, Öğr. Gör. Setenay Sezer ve müstakbel eşi Taha Celal Babalıoğlu, TGDD yön. Kur. üyesi Erdem Çağla sergideydi. Fotoğrafları Erdem Çağla çekti.

Birçok usta tasarımcının yanı sıra yılların usta grafikeri Akan KOR da yanımızdaydı. 80’li yıllarda Faruk Çağla’nın Almanya’daki ortopedik ameliyatı için ilk bağışı yapanlardan ve dayanışmaya büyük önem veren duayen grafiker İlhan BİLGE de yanımızdaydı. Kendisinden ileride röportaj yapmak için söz aldık.

Sergiyi organize eden usta Grafik Tasarımcı Ali Tekin ÇAM da sergide bizi yalnız bırakmadı. TGDD adına; Başta değerli meslektaşımız Ali Tekin Çam olmak üzere sergiye emeği geçenlere ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi yetkililerine çok teşekkür ediyoruz.

(TTNet’in azizliğine uğradığımız ve 15 gündür elimiz, ayağımız, gözümüz, kulağımız internetimiz kesik olduğu için bu haberi gecikmeyle yayınlayabiliyoruz. Özür dileriz.)

72-yil-sergi-4

Türk Grafik Tasarım Tarihi’nin iki büyük ustası; Kenan Temizan ve Emin Barın 5 Ekim 1943 tarihinde Güzel Sanatlar Akademisi’nde ortaklaşa bir sergi gerçekleştirdiler.

Bu sergi sonucunda, her ikisi de Güzel Sanatlar Akademisi’nde görevlerine başladılar.

Bu iki değerli usta; Akademi’de birlikte açtıkları bu sergiden 72 yıl sonra yine aynı mekan ve tarihte -5 Ekim 2015- “Kenan Temizan & Emin Barın Yeniden Akademi’de” 72. Yıl Sergisi’yle tekrar bir araya geldi.

Bu sergi vesilesiyle; hem bu değerli ustalarımızı anmak, eserlerini bir arada görmek hem de yeni nesille tanıştırmak vefa borcumuzdur.

IMG_8658 copy

Değerlerimizi ortaya çıkarmak, korumak, onların değerli olduklarını anlatmak, ustalarımızı ve eserlerini yüceltmek bizleri de değerli bir mesleğin parçası haline getirir.

Sevdiklerimize değer verilmesini istiyorsak, sevdiklerimizin ne kadar değerli olduğunu insanlara önce bizim göstermemiz gerekiyor.

72-yil-sergi-5

Sanatçının ölümü ancak eserlerinin de yok olmasıyla gerçeklesir. Mesleğimize önemli katkıları olan ustalarımızın isimleri, izleri yok olmadan, ulaşabildiğimiz belge ve bilgileri bir araya getirmek, disiplin altına almak, gelecek nesillere de sağlam ve doğru bir kaynak olarak aktarmak, hem mesleğimize emek ve ömürlerini vermiş sanatçılarımıza, hem de mesleğimize hepimizin mutlaka ödemesi gereken bir borçtur.

IMG_8592 copy

IMG_8755 copy

Sergi açılışında; İlk sergiyi de gören tek kişi olma özelliğine sahip Emin Barın Hocamızın değerli eşi Necla Barın Hanımefendi, Beşibiryerde öğrencilerinden İslam Seçen ve Etem Çalışkan ustalar ile çok sayıda öğrencisi ve sanatsever hazır bulundu.

Yapımını üstlendiğim bu sergiyi; Prof. Emin Barın’ı temsilen Kızı Sn. Ayşe Barın, oğlu Sn. Osman Tevfik Barın ve Prof. Kenan Temizan’ın eserlerinin bir kısmını korumasında bulunduran Prof. Sabih Gözen’in kızı Sn. Alev Özkan’ın da destekleriyle UESYO derneğinin sponsorluğunda, MSGSÜ Rektör Yardımcısı Prof Zeki Alpan, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Emre Zeytinoğlu eşgüdümüyle gerçekleştirdik.

dd

Sergi Tasarımı; MSGSÜ Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü Öğretim Görevlisi Kaya Zeki Koçer ile Grafik Bölümü Öğretim Görevlisi M. Ferruh Haşıloğlu tarafından MSGSÜ Mimar Sinan Salonu’nda gerçekleştirilen bu sergi ,17 Ekim 2015 tarihine kadar gezilebilecektir.

Ali Tekin ÇAM

IMG_8596

Kenan Temizan

Askeri ataşe kâtibi olarak gönderildiği Berlin’de, bir yandan bu görevi yerine getirirken, öte yandan Reiman Schule’de güzel sanatlar eğitimine devam etti.

Reiman Schule’den diplomasını aldıktan sonra aynı akademide önce asistan, sonra da hoca oldu. Bu okulda 1926-1943 yılları arasında profesör olarak Moda Bölümü’nün yöneticiliğini yaptı, afiş ve kumaş desenleri konularında dersler verdi. Bunun yanı sıra Alman film sektörü için sinema afişleri üretti.

IMG_8627

Her geçen gün Avrupa’da yaşamı daha da zorlaştıran İkinci Dünya Savaşı’nın olumsuz etkileri yüzünden, Türkiye’ye geri döndü.

Yurda döndükten sonra, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne Moda Resimleri hocası olarak atandı. 14 Nisan 1943 tarihinde Süsleme Sanatları Şubesi’ne bağlı olarak, Sabih Gözen ile birlikte kurdukları Moda Atölyesi’nde bölüm başkanlığı görevine getirildi ve 22 Ocak 1953 tarihindeki ölümüne kadar, hocalık ve başkanlık görevlerini sürdürdü.

IMG_8578

Emin Barın

1939 yılında Leipzig’de, Kitapçılık ve Matbaacılık Akademisi’ne girdi. Bu akademide Prof. Tiemann ve Prof. Spemann ile yazı, Prof. Wiemeler ile kitap cildi konularında çalışmalarını sürdürdü. Tatil için Türkiye’ye geldiği sıralarda başlayan İkinci Dünya Savaşı yüzünden, Almanya’daki eğitimine ara verdi ve Türkiye’de askerlik görevine başladı.

1941 yılında ihtisasını tamamlamak üzere yeniden Leipzig’e gitti ve Alman hükümetinin kendisine verdiği özel cilt siparişlerini yerine getirdi.

IMG_8600

1943 yılında ihtisasını tamamlayarak Türkiye’ye geri döndü. Milli Eğitim Basımevi’nde teknik büro şefi olarak işe başladı. Aynı yıl Kenan Temizan ile birlikte, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde ilk büyük cilt sergisini gerçekleştirdi ve serginin açılışını, Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel yaptı. Sergide, kendi eseri olarak yer alan pergament ciltli lüks altın defter, Akademi tarafından Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye armağan edildi.

29 Aralık 1987 tarihindeki ölümüne kadar, Akedemi’nin Dekoratif Sanatlar Grafik Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

IMG_8779