Gürhan isimli bir öğrenci yazmış;

“Selamlar Faruk hocam çok uzun bir sorum var.

Bana MYO tavsiyesinde bulunmuştunuz hocam. İzmirde 2 adet 2 yıllık grafik tasarım bölümü var benim girebileceğim. Lakin ders programlarına baktığımda çok şaşırdım.

Ege üniversitesi, İzmir MYO grafik tasarım bölümü’nün programının ne grafikle ne tasarımla hiç alakası yok resmen sanayi sitesine mavi yakalı eleman yetiştiriyorlar. Programın linki: http://www.egemyo.ege.edu.tr/program…p?id=45&sec=di

9 Eylül üniversitesinin konuyla yakın bölümü olan tasarım basım – yayıncılık bölümü ise matbaa elemanı yetiştiriyor. Egeye göre biraz daha yakın sektöre ama tasarımla alakalı 2-3 ders var sadece. Yani benim istediğim ağırlıklı teorik ve uygulamalı sanat/tasarım eğitimi yok.

Çalışırken ve ailemlede ilgilinmek zorundayken başka şehre gidemiyeceğim için 4 yıllıklara bakmak gerekiyor anlaşılan.

Hocam bunlar dışında kitap/döküman önerisi isteyeceğim. Şu an Emre Becer’in genel tasarımla ilgili kitabı ve Ragıp İstek’in görsel iletişimde tipografi, sayfa düzeni kitabı var ikisini de 4 yıl önce falan almıştım. Piyasada konuyla direkt alakalı başka kitapda göremediğim için almadım. Sizin bildiğiniz böyle basılı veya dijital kaynaklar varsa belirtirseniz çok memnun olurum.

İlginiz için teşekkür ederim.”

Gürhan bey,
2 yıllık meslek okulları hakkında dedikleriniz yine beni doğrular nitelikte.2 yıllık okulların çoğu tıpkı dersanelerdeki gibi sadece program öğretip, tasarım öğretmeyen kurumlar. Bazısında programlar bile öğretilmiyor, afiş nedir, ambalaj nedir diye bilgi veriliyor, öğrenciler  tasarım yapamadan mezun ediliyor. 4 yıllıklar ise program eğitimi zayıf eleman yetiştiriyor. Kabaca özetlersek; 4 yıllıklar sanatçı, 2 yıllıklar zenaatçı (bakınız; sanat ve zenaat arasındaki farklar) yetiştiriyor. Oysa grafik tasarım mesleği hem sanatı, hem zenaati, yani hem yaratıcılığı ve estetiği hem de uygulama ve işçiliği gerektiren bir meslektir.İşte bunun için  en iyi grafik eğitimini ancak hem teorik hem pratik eğitimin birlikte ve dengeli verildiği okullarda verebilir diyorum ve bunda da ısrarlıyım. Bu tip bir okulun nasıl olması gerektiğini 50 sayfalık bir proje halinde yazdım ve şimdilik saklı tutuyorum. Bir finansör bulursam hayata geçireceğim.

Gürhan bey;
Türkiyenin Grafik tasarım eğitimi konusunda DEVRİMe ihtiyacı vardır. Konu uzundur.

Söz ettiğiniz kitaplar faydalıdır ama ne yazık ki 3-5 kitabı geçmez. Bu da DEVRİM e ne kadar ihtiyaç olduğunu gösterir. Ben devrim niteliğindeki grafik eğitimini gerçekleştirirsem mutlu öleceğim, yoksa gözlerim açık gidecek. Yaranıza merhem olamadığım için üzgünüm. Bireysel kurtuluş yoktur. Derneğimiz kurulmuştur, resmi üye olunuz. Sosyal Medyada ve İnternetteki  tartışmalara katılınız.  Derneğimizin faaliyetlerine katılınız. Birlikte çözelim. Kolay gelsin.

F.Ç.