İstanbul Rumeli Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Grafik Tasarımı programı öğrencilerine TGDD yönetim kurulu üyeleri Öğr. Gör. Şeref Kocaman ve Bilirkişi Erdem Çağla tarafından üniversitenin Akın AKKAN konferans salonunda 18.12.2019 tarihinde grafik tasarım üzerine seminer verildi.

WhatsApp Image 2019-12-18 at 14.46.35

Şeref Kocaman verdiği seminerde grafik tasarımın Türkiye’deki yerini, piyasanın tasarımcılardan beklentisini ve grafik tasarımcılık mesleğinin genel kapsamına değindi. Öğrencilerin yaratıcı olmaları ve sürekli kendilerini geliştirmeleri gerektiğini dile getiren Kocaman, esnek ambalaj sektöründe uzmanlaşmış grafiker sayısının az olmasına dikkat çekti.

WhatsApp Image 2019-12-18 at 14.46.36

Erdem Çağla ise grafik tasarımın kanunlardaki yerini, grafik tasarımcının ürettiği eserler üzerindeki haklardan bahsederek grafik tasarımla ilgili açılmış tazminat davalarından somut örnekler gösterdi. Aynı zamanda öğrencilerin piyasada çalışmaya başlamadan önce piyasada karşılaşabilecekleri sorunları önceden bu gibi seminerle vasıtasıyla öğrenmelerinin öneminden bahsetti.

Rumeli Üniversitesi öğrencilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen seminer büyük ilgiyle takip edildi.