Sergiye katılım koşulları ve eser yollamak için tıklayınız.

Dünyanın her yerinde Grafik Tasarımcılar müşterilerine bir kaç taslak sunarlar. Müşteriler, genellikle tasarımcının favorisi olan tasarımı beğenmezler. En iyiye yakın olanını beğenir ve hatta bazen de üzerinde değişiklik isterler. Ender de olsa, tasarıma olumlu katkılar yapan müşteriler de görülmektedir.

Nedeni ne olursa olsun; Grafik Tasarımcıların tasarımına öyle ya da böyle karışmak, değiştirmek, içlerinden favori olmayanını seçmek, genelde görülen müşteri davranışlarındandır.

Çok başarılı, isabetli ve doğru tasarımların, hatta müşteriye daha fazla kâr ve prestij sağlayacak tasarımların beğenilmeyip değeri anlaşılmadan bir köşede kalmakta olduğu bilinen gerçeklerdendir.

Bazen de, iyi müşterinin iyi tasarımı tercih edip onayladığı görülmektedir. Dünyada ve ülkemizde; sadece tek alternatif olarak bir adet favori tasarım yapıp bunu müşteriye onaylatan tasarımcılar henüz çok azdır. Bu nedenle reklamcılar arasında; “iyi reklam görürseniz önce reklam vereni tebrik ediniz”, sözü yaygındır.

Ne yazık ki Dünyanın her yerinde de her iyi tasarım, her zaman kabul görmemektedir. Bu nedenle; Batı ülkelerinde DEĞERİ ANLAŞILMAMIŞ TASARIMLAR sergileri açılmaktadır.

Biz de TGDD olarak; Türkiye’de bir ilk olacak “Kabul edilen ve edilmeyen tasarımlar” konulu bir sergi açmak istedik. Çünkü biliyoruz ki; her grafikerin içinde “müşterim şunu değil de keşke bunu beğenseydi” dediği tasarımları vardır. Hatta Türkiye’nin büyük grafik tasarım ustalarının arasında; müşterilerine sundukları alternatifler içinde müşterisine “bunu seçersen alacağım ücretin yarısını alırım” deyip en favori tasarımının kabul edilmesi için kazancının yarısını feda eden mesleğine aşık tasarımcıların olduğunu biliyoruz. O nedenle “ONLAR NEYİ BEĞENDİ?” başlıklı sergimizi açmaya karar verdik.

Bu sergimizde aynı konuda aynı müşteri için yapılan; kabul edilen tasarımlarla, kabul edilmeyen tasarımları bir arada görme ve gösterme şansı olacak. Ticarette “Müşteri her zaman haklıdır”, derler ama belki de Tasarımcılıkta “bazen haklıdır”… İşte bu sergi bunu gösterecek.

Sergide; TGDD üyesi olsun veya olmasın, kaliteli tasarım üreten mektepli veya alaylı, ücretli veya serbest çalışan “Tüm Profesyonel Grafik Tasarımcıların” ve “Grafik Hocalarının” eserleri sergilenecektir.

Sergiye katılım koşulları ve eser yollamak için tıklayınız.

Daha fazla bilgiye ihtiyaç olduğunda iletişim;
Şeref KOCAMAN
TGDD Teknik Eğitim ve Etkinlik Koordinatörü
0532 675 27 75