TGDD Yönetim Kurulu Başkanı Faruk ÇAĞLA; 1979-80 yıllarında Grafik Bölümünden mezun olduğu eski adıyla Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu, yeni adıyla Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ‘nin GÖRSAV öncülüğünde düzenlenen PİLAV Günü’nde…  İlk resimde 70 yaşının üzerindeki ihtiyar delikanlı yazı-tipografi hocası Prof. İlhami TURAN (mavi ceketli) ile birlikte görülen Çağla; yanlarında grafik bölümünden sınıf arkadaşı çocuk kitabı ressamı illüstratör Nural Birden AKÇA ve delikanlı eşi Kenan AKÇA ile görülmekte. İkinci resimde ise; Faruk ÇAĞLA, İlhami Hoca ile sohbet ederken önde okuldaşı Seyhan Şimsek DEMİR ve arka planda siyah gözlükleriyle sınıf arkadaşı Sabancı Holding’den emekli grafiker Dilek Baykal ÖZKOÇAK görülmekte.

Üçüncü ve dördüncü resimde; TGDD Yönetim Kurulu Başkanı Faruk ÇAĞLA; Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Başkanı Prof. Sema Ilgaz TEMEL ve Seyhan Şimşek DEMİR ile okuldan mezun olan öğrencilerin piyasada karşılaştığı zorluklardan söz ederlerken… Bu kısa sohbet sırasında Tasarım Hukukundan söz edilmiş ve Sayın Prof. TEMEL’den gelen teklif üzerine Kasım ayında okulda Fikir Hakları ve Telif Hukuku konusunda Faruk ÇAĞLA tarafından konferans verilmesi kararlaştırılmıştır. Bu haberi TGDD dostlarına ve Tüm Grafikerlere duyurmaktan kıvanç duymaktayız.

Beş, altı ve yedinci fotoğraflarda; sol planda aynı okul 1984 mezunu Şişe-Cam’dan emekli grafiker ve TGDD üyesi Metin SEZGİN ile tanınmış Grafik Resim sanatçısı Reha YALNIZCIK (ortada) TGDD Yönetim Kurulu Başkanı Faruk ÇAĞLA ile sohbet ederlerken… Kısa sohbetin konusu Reha YALNIZCIK’ın diş fırçası ile yaptığı resimlerden Op-Art’ın kurucusu Victor Vaserely’nin Faruk ÇAĞLA’nın bir zamanlar yaptığı resimleri nasıl etkilemiş olduğu. Sanatta; etkilenme ile esinlenmenin çok iyi bir şey olduğu, çalıntının ve taklitin kötü bir şey olduğu… Usta sanatçı Reha YALNIZCIK bu sohbetten çok memnun…Tekrar görüşme dilekleriyle ayrılıyorlar.

Sekizinci resimlde 80’li yıllar mezunları bay-bayan grafikerler eşleriyle toplu halde pilav ve ayranın tadına bakarken TGDD üyesi Metin SEZGİN onun sağ kolunun olduğu tarafta grafiker Yavuz dostumuz, F.ÇAĞLA’nın sol yanında ise sınıf arkadaşı Mutlu AYDINOĞLU ayak üstü sohbetteler.

Dokuzuncu resimde  TGDD üyesi Metin SEZGİN ve Faruk ÇAĞLA… Okulun pilav gününde iki TGDD’li yan yana, omuz omuza Mutlu Aydınoğlu ile birlikte… Onuncu ve sonuncu resimde ortada her zaman mutlu arkadaşımız Mutlu AYDINOĞLU ile Pilav Gününde herkes mutlu…