Biz Mutlu Grafikerleriz. Bize diyorlar keriz, ama değiliz… İşyerlerimizdeki zor çalışma koşullarından da şikayetçi değiliz.

Hatta çoğumuz zor çalışma koşullarının grafikerliğin bir parçası olarak kabul edilmesinin gerekli olduğuna ve karşı çıkılmamasına inanıyoruz. Çünkü ekmek aslanın ağzında… İşsizlik diz boyu, işsiz kalmamak için patronun veya müşterinin her dediğine evet demekten üzülmüyoruz. Çünkü evet diyerek işsiz kalmıyoruz ve bunun için çok mutluyuz.

Bir çoğumuz maaşlarımızın düşük olduğunu ve zor geçindiğimizi biliyoruz, ama yine de mutluyuz.

Esnek çalışma saatleri adı altında sabahlara kadar fazla mesai ücreti almadan ve esneyerek çalışmaktan da memnunuz. Çünkü böyle yapmazsak patronumuz bizi sevmez. Patron bizi sevmezse mutsuz oluruz. İşyerlerimiz ve müşterilerimiz bizlerden memnun olunca biz daha da mutlu oluyoruz.

Bir grafikerden üç grafikerlik iş istenmesi ve yine bir grafikerlik maaş verilmesi de bizi mutsuz etmiyor. Çünkü gelişen teknoloji ile işsiz kalmamak için hem web grafikeri hem tasarım grafikeri, hem uygulayıcı grafiker hem de baskı öncesi grafiker olarak çalışmak bizi yormuyor. Aksine mutlu ediyor. Ne kadar çok şey bilirsek o kadar mutlu oluyoruz. Ne kadar çok çalışırsak da o kadar mutlu oluyoruz.

Buna sömürülme diyorlar, halt ediyorlar. Sömürülmeyip de aç mı kalacağız? Sokaklarda yürüyüş yapıp hakkımızı mı arayacağız? Hak aramak, sanki samanlıkta iğne aramak… Onun için biz bunlara inanmayız. Etliye sütlüye karışmayız. Biz mutlu grafikeriz, bir tek şey biliriz; patronun veya müşterinin dediğini yap, parayı kap…

Evimizi, eşimizi ve çocuklarımızı arada sırada görmekten şikayetçi değiliz. Her gün göremediğimize ve geceleri geç geldiğinize karşı çıkmıyoruz, çünkü sevdiklerimizi ne kadar az görürsek onların değerini daha çok anlıyor ve mutluluğumuz büyüyor.

Tasarım arakçısı ve tasarım hırsızı grafiker arkadaşlarımız da bizi mutsuz etmiyor. Çünkü çoğunlukla aynı şeyi biz de yapmak zorunda kalıyoruz. Ya müşteri, ya patron internette gördüğü bir şeyi al bunu aynen kullan diyor, biz de karşımızdakini mutlu etmek için dediğini yapıyoruz. Onlar mutlu olunca biz de mutlu oluyoruz.

Bizler mutlu oldukça mutluluk bütün grafikerler arasında çığ gibi büyüyor. Bütün grafikerler böylece mutlu olmalı. Bütün grafikerler böyle olmalı… Birlik, beraberlik, dayanışma palavralarına inanmamalı…

Haydi, mutlu grafikerler, mutsuzlukları, kederleri, dertleri, sorunları değil, sadece mutluluklarımızı paylaşalım, mutlu olalım!