GRAFİKERLİK MESLEK ETİĞİ AÇISINDAN ÜCRETLER ve DERNEKLER

Grafikerler güçlü bir meslek derneğinin çatısı altında birlik ve beraberlik içinde, mesleki dayanışma halinde meslek bilincine sahip olsalardı, fiyat tarifesindeki minimum fiyattan aşağıya iş yapmazlar, yapana da çeşitli yaptırımlar uygularlardı, veya caydırıcı önlemler alırlardı.

30 yıldan eski bir Grafiker Derneğinin fiyatları çok yüksek olduğu için grafikerler bu fiyatları göstererek müşteriyi daha altında bir fiyata ikna ediyorlar. Dolayısı ile bu derneğin fiyat listesi TABAN FİYATLAR (minimum fiyatlar) olmaktan çıkmış ve TAVAN FİYATLAR (Maximum Fiyatlar) halini almıştır.

Ayrıca bu dernek, yayınladığı fiyatlardan aşağıya iş yapıldığını çok iyi bilmekte ama bunu yapanlara da yaptırım uygulamamaktadır.Hiç bir derneğin ŞİMDİLİK böyle bir yaptırım gücü yoktur, sadece çok ucuza iş yapan üyeler KARA LİSTEYE alınabilir.

Ne yazık ki, yüksek fiyat tarifeleri yayınlamak, meslektaşların haklarını korumak anlamına gelmemektedir, aksine zararlı olabilmektedir… bu da ikinci önemli nokta. Asıl olan tahsil edebileceğiniz fiyatlarla iş yapabilmektir. En düşük dediğiniz fiyatın gerçekten düşük olmasıdır.

Grafikerler Meslek Odası Kurulmalıdır. Ama bunun için 5.000 grafikerin bu odaya kayıtlı olması ve Grafikerlik mesleğine yakışmayacak kadar düşük ücret e çalışanların veya çok kötü tasarım yapanların bu odadan ihraç edilmeleri gerekir.

Kötü avukat veya görevini kusurlu yapan, yahut ihmal eden avukat, müvekkiline zarar veren avukat baroya şikayet edildiğinde yaptırımı ve cezası vardır, gerekirse avukatlıktan men edilebilmektedir.
Eskiden bozuk pabuç yapan ayakkabıcının pabucu dükkanının damına atılırmış. Pabucu dama atılan bir de üstüne falaka yer, bir de dükkanı kapatılırmış.
Şimdi hangi berbat yahut taklit grafik tasarım yapan grafiker ceza görüyor? Bu tür başarısız grafikeri, hangi meslek örgütüne şikayet edeceksiniz?
Demek ki, her durumda DEVLET lazımdır. Bunun için önce Meslek Örgütü lazımdır. Bunun için de DERNEK, yani; TGDD lazımdır.
Devlet (yani mahkemeler) TGDD’ye ücret tespiti konusunda FİKİR DANIŞMAKTADIR. TGDD üzerine düşen görevi yapmakta, İş Mahkemelerine gönderdiği RESMİ YORUMLARINDA bir çok grafikerin hak ettiği ücreti almasını sağlamaktadır.