Bir ilan var. Başta ART DİREKTÖR arıyoruz diyor, en altta GRAFİKER arıyoruz diyor.İşte bu nedenle soruyorum; Art Direktör ile Grafiker arasında ne fark vardır? Eğer bir art direktörün emri altında personel yoksa o art direktör, kime direktörlük yapacaktır? Art Direktör, sanat müdürüdür, müdürlük yapacak personeli yoksa müdür, müdür müdür? Temizlik işleri müdürünün temizlik personeli yoksa o müdür temizlik yapıyorsa, o müdür; müdür müdür?

Gözden kaçan bir husus var; creative director denilen meslek daha çok metin yazarları tarafından oluşturulmaktadır. Eskiden metin yazarı denirdi şimdi reklam yazarı denilmeye başlandı ve kreatif direktörlük ünvanı daha çok bu reklam yazarlarına verilmektedir.

Art direktörlük denilen meslekte art kelimesi içinde kreatiflik yok sayılmakta ve grafikerleri yönetecek seviyede ustalaşmış grafikerler sanki kreatif değillermiş gibi bir hava yaratılmaktadır. Hal böyle olunca art direktör bir nevi iyi bir grafiker konumuna indirgenip onun yöneticilik ve direktif verme vasfı ihmal edilmektedir.

Üstüne üstlük, bir de iyi art direktörler, ben art direktör değilim, grafikerim dediği zaman; kötü niyetlilerin, grafiker haklarını gasp edenlerin, grafikte ekip çalışmasını yok edenlerin, grafikte uzmanlığa karşı olanların, mesleği ucuzlatanların ekmeğine yağ sürülmektedir.