self-promotion-sergiİstanbul Aydın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tezli Yüksek Lisans Programı öğrencilerinin Doç. Fuat AKDENİZLİ’nin yürüttüğü Serbest Grafik atölye dersinde yapmış oldukları çalışmalar İstanbul Üniversitesi Tophane Dil Merkezi Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu.

22 – 30 Haziran 2015 tarihlerinde gezilebilecek sergi aynı salonda daha önce açılan TGDD’nin düzenlediği “Onlar Ne Beğendi”  sergisi ile kontrast oluşturacak bir yaklaşım üzerine kurgulanmış.

Hatırlanacağı gibi 24 Mayıs-6 Haziran 2015 tarihleri arasında yapılan “Onlar Ne Beğendi” sergisinde konsept, grafik tasarımcıların özgün yaklaşımları ile müşteri yaklaşımları arasındaki uyuşmazlıklar, çatışmalar üzerine kuruluydu.

17

0

IMG_7830

Self Promotion sergisi ise “Eğer bir tasarımcı olarak kendinizi bilgisayarın olanakları dışında ifade etmeniz istenseydi neler üretirdiniz” sorusuna cevap olarak yapılan, konu ve teknik sınırlamasına gidilmeden yapılmış çalışmalardan oluşuyor.  Söz konusu çalışmalar için grafik tasarım tanımlamasından çok resim/illüstrasyon çalışması demek daha yerinde olacaktır. Bir tasarım problemine çözüm bulmak yerine problemin tasarımcının kendini ifade etmesi olduğu sergide konu ve tema kısıtlaması da bulunmuyor. Kuruboyadan suluboyaya, mürekkepten akriliğe geleneksel birçok farklı tekniğin tercih edildiği çalışmalar 20×20 cm.den 100×140 cm.’ye değişik boyutlarda eserleri görmek olası.

Self Promotion Sergisi’nde TGDD Yöneticileri buluştu !

10

Serginin açılışına İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Veysel GÜNAY, Dekan Yardımcıları Prof. M. Reşat BAŞAR ve Yrd. Doç. Arif Can GÜNGÖR, Grafik Bölüm Başkanı ve TGDD Yönetim Kurulu üyesi Doç. Fuat AKDENİZLİ, TGDD Yönetim Kurulu Başkanı Faruk ÇAĞLA, İstanbul Üniversitesi Tophane Dil Merkezi Sanat Galerisi sorumlusu eğitimci ve TGDD Yön. Kurulu üyesi Şeref KOCAMAN, TGDD üyesi ve Dil Merkezi görevlisi Kadir ÇALIŞKAN, öğretim elemanları, sergide eserleri yer alan öğrenciler ve sanatseverler katıldı. Fotoğrafların bir kısmını TGDD yönetim kurulu üyesi ve genel saymanı web tasarımcı Erdem ÇAĞLA çekti. Şeref Kocaman’a sergiye yaptığı katkılar nedeniyle Dekan Prof. Veysel GÜNAY tarafından Teşekkür Belgesi verildi. Sergideki çalışmaların çoğunun profesyonel düzeyde işler olduğu gözlemlendi.

Sergide çalışmaları bulunan öğrencilerin isimleri şunlar: Bekir AKBAL, Nildem BERBER, Begüm BEŞİR, Hatice Kübra BULAK, Leila Isvanzadeh CHARMAHALI, Fatemeh CHELENDARI, Cem KARAMAN, Zhila MAHDAVI, Nuray MEHMETOĞLU, Tahacan NALBANT, Aysim ÖZGEN, Osman ÖZGÖLET, Didem ÖZKEFELİ, Miray ŞENGEZER ve Şebnem TURAN.

TGDD olarak Grafik Bölüm Başkanı Doç. Fuat Akdenizli’yi ve onun başarılı öğrencilerini ayrıca sergide emeği geçenleri kutluyoruz.

Sergiden fotoğraflar;